Historia klubu
Jak to się zaczęło…
Historia klubu „Hades” sięga roku 2005, kiedy to grupa dobrych znajomych, wywodząca się z drużyn harcerskich działających w Hufcu ZHP Poznań – Nowe Miasto, postanowiła powołać do życia Harcerski Klub Sportowy „Hades”. Rozpoczęcie działalności datuje się na 15. listopada 2005 roku, kiedy to ogłoszony został do wiadomości rozkaz Komendanta Hufca ZHP Poznań – Nowe Miasto o nr L8/2005. Przed datą oficjalnego powstania jednostki, odbyło się kilka spotkań, na których to założyciele Klubu ustalili głowne kierunki działalności Klubu oraz kierunki jego rozwoju na najbliższe lata. W pierwszym okresie działalności Klub składał się z 11 harcerzy i instruktorów Hufca Poznań – Nowe Miasto. Klub w skrócie nazywany był HKS.
Od początku działalności klubu aktywnie startowaliśmy w imprezach sportowych. W kręgu zainteresowań członków HKS były głownie biegi uliczne, biegi na orientację (BnO), a także rajdy przygodowe (zwane niekiedy szumnie ekstremalnymi). Z biegiem czasu, poza ciągłym podnoszeniem swoich umiejętności w wymienionych wcześniej dyscyplinach, część z nas zaczęłą próbować się także w innych sportach – co przyniosło pierwsze starty w maratonach MTB, wyścigu szosowym, duathlonach czy rowerowej jeździe na orientacje. To właśnie te wszystkie dyscypliny są naszą domeną i tym co przynosi nam najwięcej radości. Nie znaczy to, że członkowie klubu ograniczają się tylko do tego – na ten czas mamy wszakże w swoich szeregach skoczków spadochronowych, lekkoatletę, II-ligowego hokeistę trawiastego, czy studenta fizyki 😉
Historia HKS Hades, wiąże się też nierozłącznie z organizowanymi przez nas imprezami. Jako pierwszy klub w Poznaniu podjęliśmy się organizacji cyklicznych zawodów na orientację nazwanych GrandPrix Hufca w BnO. Chcieliśmy zarazić zawodami na orientację jak najwięcej osób, jedną z inicjatyw były organizowane przez nas nocne zawody na orientację Hades połączone ze szkoleniem harcerzy niewtajemniczonych w orienteering. Cykl GP był od początku otwarty na osoby spoza klubu, ale i także na osoby spoza harcerstwa. To 10-12 startów w ciągu roku, podczas których zbierane są punkty i prowadzona jest klasyfikacja. Zwycięzcą cyklu jest osoba, która uzbiera ich najwięcej w sezonie.
Jeszcze w 2005 roku udało się wystartować w Poznańskim Maratonie jako „pomarańczowa rewolucja” w koszulkach „Harcerze na Maraton”. Nasi reprezentanci byli dobrze widoczni dzięki odblaskowym koszulkom i głośnemu wsparciu kibiców.
2006 – 2007
W 2006 roku zorganizowaliśmy w ramach Poznań Maratonu odrębną kategorię – I Mistrzostwa Harcerzy w Maratonie. Aktywnie wystartowaliśmy też w tym biegu, dla większości z nas dystans maratonu był pokonywany po raz pierwszy. Był to pierwszy bardzo śmiały ruch w kierunku organizacji czegoś większego niż impreza dla harcerzy.
Wybrane starty naszego klubu w imprezach w 2006 roku:
- Mini Bergson Winter Challange,
- Bergson Winter Challange,
- Cross Duathlon,
- The North Face Adventure Trophy,
- III mBank Maraton,
- I Bieg Handlowców i Restauratorów,
- Rajd Orła Bielika,
- Bike Marathon,
- V Ekstremalny Rajd Orła,
- 16. Międzynarodowy Półmaraton Philips?a,
- 7 Poznań Maraton,
- II Półmaraton Kościański
- Półmaraton św. Mikołajów,
- Nocna Masakra 2006,
- ekstremalny rajd Maniaca
W 2007 roku po raz pierwszy podjęliśmy się samodzielnej organizacji imprezy ogólnopolskiej – Rajdu Przygodowego Wertepy. Rajd był częścią cyklu ZHP Non Stop Adventure i odbył się w Lubniewicach. Sukces odniesiony podczas tego przedsięwzięcia otworzył nam zupełnie nowy rozdział w działalności klubu.
Aktywnie startowaliśmy w imprezach biegowych ćwicząc formę biegową na treningach prowadzonych indywidualnie, dbaliśmy też o wytrzymałość podczas jazdy na rowerze oraz o zdobywanie doświadczenia w orientacji. Startowaliśmy w ogólnopolskich rajdach przygodowych (m.in. Góra Ślęża, Eksploris, Dymno, Adventura), biegach ulicznych, maratonach, zawodach kolarskich. Na lokalnym obszarze podtrzymywaliśmy organizowane przez nas GP, Hadesa, a także przejęliśmy organizację Chorągwianych Mistrzostw w Nocnych Biegach na Orientację – Nietoperz. Chętnie też wspieraliśmy imprezy skautowe zajmując się organizacją biegów na orientację (np. podczas JOTT 2008, biwaków hufcowych).
Ciekawym wydarzeniem było zdobycie miejsca na podium przez jednego z klubowiczów (Łukasza) na Pętli Drawskiej 2008. Ten wymagający maraton szosowy o długości 79km udało mu się zakończyć z trzecią lokatą w swej kategorii wiekowej. Rozpoczęło to aktywny udział klubowiczów w maratonach szosowych. Łączna ilość startów w zawodach Adventure Race sprawiła też, iż jako klub zaczęliśmy się pojawiać w rankingu NZARP. Wygraliśmy też ekstremalny rajd Maniaca.
Na przełomie lat 2007/2008 klub liczył 21 członków, zanosi się przy okazji na to, że liczba ta stale będzie rosła. Stan początkowy w ciągu dwóch pierwszych lat działalności udało się niemalże podwoić.
2008 – początek nowego, stowarzyszenie
W roku 2008 podjęliśmy się ponownej organizacji Rajdu Przygodowego Wertepy w Skokach. Tym razem jednak impreza nie była organizowana z ramienia ZHP, wchodziła w skład cyklu AR Cup. Do celów organizacyjnych powołany został nowy podmiot – stowarzyszenie, które ułatwiło sprawy organizacyjne i rozliczenia ze sponsorami i zawodnikami. Od tego momentu istniały dwa twory skupiające te same osoby – Harcerski Klub Sportowy „Hades” oraz stowarzyszenie Klub Sportowy „Hades”. Wspólna nazwa oznaczała, że mimo różnic prawnych i księgowych – byliśmy jednym spójnym zbiorem osób zaangażowanych w działalność klubu. Imprezy organizowane z ramienia ZHP były firmowane przez HKS, imprezy ogólnopolskie przez KS, a w startach zgłaszaliśmy się jako „Hades” i tak nas wszyscy kojarzyli.
W 2008 roku miał też miejsce nasz debiut – jako organizatora maratonu pieszego o dystansie 100km. Impreza o nazwie Wielkopolska Szybka Setka, która odbyła się w Skokach, bardzo dobrze wypełniła lukę jeśli chodzi o długodystansowe imprezy w Wielkopolsce. Spotkała się z dużym zainteresowaniem, co poskutkowało rozszerzeniem wachlarza imprez organizowanych przez Hades.
Rzecz jasna nie przestaliśmy startować w zawodach. Uczestniczyliśmy w kolejnych rajdach przygodowych (m.in. MPAR, Wyzwanie, Kompas AR), maratonach (m.in. 9 Poznań Maraton), półmaratonach (m.in. 4Energy), imprezach rowerowych (m.in. Nocna Masakra). Nie zabrakło też bardziej rozrywkowych inicjatyw – jak chociażby udział w Biegu Katorżnika, czy wypad rowerowy na przełęcz Karkonoską. W środowisku harcerskim udało nam się wygrać Bieg Nocny Śladami Historii Miasta Poznania „KRZEMIEŃ” na trasie Wędrowniczo – Instruktorskiej (pokonaliśmy tam dystans półmaratonu).
W rankingu NZARP w 2008 roku zajęliśmy 16 miejsce.
2009 – aktywny rozwój
W 2009. roku podjęliśmy się organizacji biegu przełajowego Malta Trail Running – dość mało popularna forma rozrywki spotkała się z dużym zainteresowaniem biegaczy, częściowo ze względu na to, że bieg ten stanowił jednocześnie prolog do Rajdu Przygodowego Wertepy, który tym razem odbył się w Poznaniu. Trasa przełaju miała około 5km długości i wiodła przez lasy poznańskiej Malty.
Wśród organizowanych imprez nie zabrakło też znanych i kontynuowanych tradycji – czyli GP, Hadesa, Nietoperza. Jako klub organizowaliśmy także imprezy ogólnopolskie – Rajd przygodowy Wertepy, Malta Trail Running (MTR), WSS.
Jako zawodnicy pokazaliśmy się na m.in na:
- Bergson Winter Challenge (AR),
- Maniackiej Dziesiątce (bieg),
- On-Sight Race (AR),
- Biegu Europejskim (bieg),
- Pętli Drawskiej (kolarstwo),
- Kieracie (100km),
- Ultramaratonie rowerowym w Świnoujściu (kolarstwo),
- Maratonie Kajakowym (kajaki),
- Rajdzie Przygodowym Góra Ślęża (AR),
- Grodziskim Półmaratonie Słowaka (bieg),
- Pętli Beskidzkiej (kolarstwo),
- Navigatorze (AR),
- Kołobrzeskim Maratonie Rowerowym (kolarstwo),
- Biegu Po Muszlę w Łebie (bieg),
- półmaratonie Philips’a (bieg),
- Wataha Adventure Race (AR),
- Poznań Maraton (bieg),
- Biegu do Gorących Źródeł w Uniejowie (bieg),
- Wyzwaniu (AR),
- półmaratonie w Kościanie (bieg),
- półmaratonie św. Mikołaja w Toruniu (bieg),
Rok 2009 był też pierwszym rokiem, kiedy nasza ekipa odważyła się na start w zawodach zagranicznych – był to Island Explorer na wyspie Bornholm (AR). Jak widać, nie próżnowaliśmy 🙂
2010
Do zakresu uprawianych przez nas aktywnie dyscyplin sportowych dołączyły narty biegowe. Pierwszy start naszego klubowiczach w Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Biegowym na Orientację w Jakuszycach.
Wystartowaliśmy m.in. w:
- Timex Rajdzie 360 (AR),
- Półmaratonie Poznańskim (bieg),
- Berliner Halbmarathon (bieg, Niemcy),
- Navigatoria (AR),
- Maratonie Kajakowym (kajak),
- Adventure Trophy (AR),
- Cracovia Marathon (bieg),
- Grodziskim Półmaratonie Słowaka (bieg),
- On-sight Adventure Race (AR),
- półmaratonie Gryfa (bieg),
- Philips Marathonie (bieg),
- Hi-Tec Rajdzie Przygodowym (AR),
- Poznań Maratonie (bieg),
- MPAR (AR).
Sukcesem było nasze zwycięstwo w Navigatoria AR i III miejsce w MPAR.
Pojawiła się w klubie nowa tradycja – integracyjny spływ kajakowy w sierpniu. Na pierwszy rzut pokonaliśmy Piławę.
Nowością też było po raz pierwszy wystartowanie w maratonie w roli peacemakerów – osób trzymających tempo biegu na wskazany czas.
Sezon Adventure Racing 2010 wg rankingu NZARP zakończyliśmy na 15. miejscu w Polsce.
Zorganizowaliśmy też oczywiście stałe pozycje w naszym menu: Wertepy, WSS, MTR, cykl GP, Hadesa, Nietoperza.
2011
Rok 2011 był naszym pożegnaniem z imprezą Nietoperz. Zorganizowaliśmy wspólnie z Błękitną Czternastką jubileuszową XXX edycję zawodów, po czym oddaliśmy dalsze losy zawodów w ręce harcerzy z 9SŚDH.
To nie koniec niespodzianek, zorganizowana przez nasz klub Wielkopolska Szybka Setka była ostanią imprezą o tej nazwie organizowaną przez Hades. Z koncepcji WSS jednak nie rezygnujemy – będziemy kontynuować zawody pod nazwą Rajd na Orientację „Szaga”. Zmiana ta podyktowana była wewnętrznymi ustaleniami w klubie.
Wystartowaliśmy w kolejnej partii zawodów, m.in. w:
- Roma Ostia Mezza Marathonie (bieg, półmaraton, Włochy),
- Maniackiej Dziesiątce (bieg),
- On-Sight AR,
- Półmaratonie Ślążeckim (bieg),
- Biegu Europejskim (bieg),
- Poznań Półmaratonie (bieg),
- Dębno Maratonie (bieg),
- Harpaganie (100km),
- Navigatoria (AR),
- Maratonie Szosowym w Lesznie (kolarstwo),
- Grodziskim Półmaratonie Słowaka (bieg),
- Wataha AR, Rajdzie Konwalii (BnO),
- Izerskiej Wielkiej Wyrypie (100km),
- Maratonie MTB (MTB),
- XDU Crossduathlonie,
- półmaraton w Sztokholmie (bieg, Szwecja),
- Samsung Półmaratonie (bieg),
- półmaratonie w Kościanie (bieg),
- Nocku (BnO).
Sukcesem jest podium w Navigatoria AR (III miejsce na trasie Masters), a także zwycięstwo w Rajdzie Konwalii i Rajdzie Nocek.
Zaczęliśmy w klubie promować imprezy rolkowe. Poświęciliśmy jedno z wydań naszego GP tej dyscyplinie sportu. Integracyjny spływ klubowy odbył się na rzece Gwda.
Rok 2011 przyniósł wiele zmian w strukturach klubu. Rozwiązaliśmy Harcerski Klub Sportowy pozostając jedynie przy stowarzyszeniu. Zmiana formy działalności podyktowana była znikomym udziałem w imprezach harcerskich zarówno po stronie uczestników, jak i organizatorów. Klub nasz rozwinął się w trochę innym kierunku, niż pierwotnie zakładaliśmy. W ten sposób wyczyściliśmy sytuację prawną wokół naszej działalności.
2012
Powołany został rozszerzony zarząd. Na Walnym zgromadzeniu podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu składki członkowskiej, a także o zwerbowaniu nowych członków. Pomysł spodobał się osobom zaproszonym do klubu. To cieszy. Na tą chwilę klub liczy 18 aktywnie działających osób.
Powołaliśmy do życia sekcje: biegową, rajdową, rowerową i rolkową. Każda z sekcji ma swojego szefa. W ramach sekcji przeprowadzane są treningi i wzajemna motywacja do polepszania wyników i wspólnych startów w zawodach.