O nas

Jak to się zaczęło…

Historia klubu „Hades” sięga roku 2005, kiedy to grupa dobrych znajomych, wywodząca się z drużyn harcerskich działających w Hufcu ZHP Poznań – Nowe Miasto, postanowiła powołać do życia Harcerski Klub Sportowy „Hades”. Rozpoczęcie działalności datuje się na 15. listopada 2005 roku, kiedy to ogłoszony został do wiadomości rozkaz Komendanta Hufca ZHP Poznań – Nowe Miasto o nr L8/2005. Przed datą oficjalnego powstania jednostki, odbyło się kilka spotkań, na których to założyciele Klubu ustalili główne kierunki działalności Klubu oraz kierunki jego rozwoju na najbliższe lata. W pierwszym okresie działalności Klub składał się z 11 harcerzy i instruktorów Hufca Poznań – Nowe Miasto. Klub w skrócie nazywany był HKS.

Od początku działalności klubu aktywnie startowaliśmy w imprezach sportowych. W kręgu zainteresowań członków HKS były głownie biegi uliczne, biegi na orientację (BnO), a także rajdy przygodowe (zwane niekiedy szumnie ekstremalnymi). Z biegiem czasu, poza ciągłym podnoszeniem swoich umiejętności w wymienionych wcześniej dyscyplinach, część z nas zaczęłą próbować się także w innych sportach – co przyniosło pierwsze starty w maratonach MTB, wyścigu szosowym, duathlonach czy rowerowej jeździe na orientacje. To właśnie te wszystkie dyscypliny są naszą domeną i tym co przynosi nam najwięcej radości. Nie znaczy to, że członkowie klubu ograniczają się tylko do tego – na ten czas mamy wszakże w swoich szeregach skoczków spadochronowych, lekkoatletę, II-ligowego hokeistę trawiastego, czy studenta fizyki 

Historia HKS Hades, wiąże się też nierozłącznie z organizowanymi przez nas imprezami. Jako pierwszy klub w Poznaniu podjęliśmy się organizacji cyklicznych zawodów na orientację nazwanych Grand Prix Hufca w BnO. Chcieliśmy zarazić zawodami na orientację jak najwięcej osób, jedną z inicjatyw były organizowane przez nas nocne zawody na orientację Hades połączone ze szkoleniem harcerzy niewtajemniczonych w orienteering. Cykl GP był od początku otwarty na osoby spoza klubu, ale i także na osoby spoza harcerstwa. To 10-12 startów w ciągu roku, podczas których zbierane są punkty i prowadzona jest klasyfikacja. Zwycięzcą cyklu jest osoba, która uzbiera ich najwięcej w sezonie.